آتش بالکان

۱۴ ژوییه ۱۹۱۴، سارایوو. خبری که شاید در وهله ی اول برای خیلی از مردم دنیا اهمیت زیادی نداشت. ولیعد اتریش توسط یک صرب به قتل رسید. اما به همین سادگی از ۱۹۱۴ تا ۱۹۴۹ دنیا غرق در دود و باروت و خون شد. مداد پاک کن بر روی نقشه های جغرافیا شروع به حرکت کردند و به دنبال اونا مداد رنگی ها شروع به کشیدن نقشه های جدید شدند. کشور هایی که هنوز هم هیچ کدام به ثبات نرسیدند. امپراتوری هایی فرو ریختند که شاید هیچ کس تصورش را هم نمی کرد. امپراتوری جدیدی هم از آن سوی اقیانوس ها سر برآورد که تا ۵۰ سال بعد از آن هر روز قوی و قوی تر شد.

اما تقریباً برای همه روشن است که رقابت کشور های اروپایی برای کسب منابع بیشتر باعث این جنگ ها شد و قتل ولیعد اتریش فقط یک جرقه به این انبار باروت بود. منابعی که از منافع موجود در بالکان برای روسیه شورع می شد تا اختلاف بر سر تصحب کشور های شمال آفریقا بین گروه آلمان و ایتالیا و گروه فرانسه و انگلیس.

اما تاریح خنده دارتر از این حرف ها است. امروز که دعوای اصلی بر سر منابع وسوسه بر انگیز خاورمیانه است. جای اتحاد ها عوض شده. روسیه ای که الان دیگه تزاری نیست باز هم در بالکان و خاورمیانه احساس خطر می کند. از آن سوی آسیا هم غول تازه از چراغ بیرون آمده هم سهم خودش را از دنیا طلب می کند.  در گروه مقابل هم همان گروه های قدیمی ائتلاف متفقین دیده می شن. شعله ی اختلاف باز هم در بالکان بالا گرفته. نه در سارایوو که در بلگراد و کوزوو.  

 آیا این دولتمردان سرمایه داری که پدربزرگانشان نزدیک به نیم قرن پیش دنیا را به آتش کشیدن،می خواهند ثابت کنند که چیزی کم از نیاکانشان ندارند؟ مدت ها است که آسایای غربی آتش زیر خاکستر است.شاید  این آتش از اروپای شرقی زبانه بکشد.

 

/ 2 نظر / 23 بازدید
شاهین

همه‌اشان بسوزند [نیشخند]

هدی

[زبان]گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست. کاش نیاکان ما هم ی کمی از غیرت و همت نیاکان این دولتمردان سرمایه دار و داشتن.شاید الان وضعمون بهتر بود[نیشخند] مطمئنا داشتنه همچین نیاکانی افتخارش بیشتر از نیاکان ماست که فقط ملته خودمون و آتیش زدن